|
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про податок на додану вартість» (щодо уточнення операцій оподаткування)» 1. Обґрунтування необхідності прийняття акта Розділом другим Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 р. № 2505-IV внесено зміни до Закону № 168/97-ВР. Відповідно до абзацу другого пп. 3.2.3 п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг із загальнообов'язкового соціального та пенсійного страхування, недержавного пенсійного забезпечення, залучення та обслуговування пенсійних вкладів. Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення» 09.07.2003 р. № 1057-IV визначає правові, економічні та організаційні засади недержавного пенсійного забезпечення в Україні та регулює правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності, в тому числі визначає поняття «діяльність з недержавного пенсійного забезпечення» та суб'єктів недержавного пенсійного забезпечення, які здійснюють недержавне пенсійне забезпечення. Так, відповідно до ст. 1 Закону № 1057-IV діяльність з недержавного пенсійного забезпечення – це сукупність організаційних, юридичних та інших передбачених законодавством дій, спрямованих на здійснення недержавного пенсійного забезпечення фізичних осіб. Пунктом 3 ст. 2 Закону № 1057-IV визначено, що недержавне пенсійне забезпечення здійснюється: - пенсійними фондами шляхом укладення пенсійних контрактів між адміністраторами пенсійних фондів та вкладниками таких фондів відповідно до цього Закону;
- страховими організаціями шляхом укладення договорів страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду відповідно до цього Закону та законодавства про страхування;
- банківськими установами відповідно до цього Закону та законодавства про банківську діяльність шляхом укладення договорів про відкриття пенсійних депозитних рахунків для накопичення пенсійних заощаджень у межах суми, визначеної для відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, що встановлюється згідно із законом.
Таким чином, лише ті суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення, яких визначено п. 3 ст. 2 Закону № 1057-IV, а саме пенсійні фонди, страхові організації та банківські установи, у разі надання послуг із загальнообов'язкового соціального та пенсійного страхування, недержавного пенсійного забезпечення, залучення та обслуговування пенсійних вкладів мають право застосовувати норми абзацу другого пп. 3.2.3 п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР. Пенсійні фонди для забезпечення своєї діяльності користуються послугами осіб, визначених Законом № 1057-IV, на підставі відповідних договорів, які укладаються з цими особами відповідно до п. 8 ст. 6 цього Закону. Отже, придбання недержавним пенсійним фондом послуг, які є об'єктом оподаткування ПДВ, має здійснюватися за цінами з урахуванням ПДВ. 2. Цілі й завдання прийняття акта Проектом Закону передбачається зрівняння у правах банківських фінансових установ, страхових компаній та адміністраторів недержавних пенсійних фондів, як суб’єктів недержавного пенсійного забезпечення. 3. Загальна характеристика й основні положення акта Проектом пропонується доповнити статтю 3 Закону України «Про податок на додану вартість» (надалі – Закон) положенням, відповідно до якого пропонується не включати до об'єкта оподаткування податком на додану вартість (тобто, не оподатковувати) послуги з адміністрування недержавних пенсійних фондів. 4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання Основним нормативно-правовим актом у площині правового регулювання є: Закону України «Про податок на додану вартість» (№ 168/97-ВР від 03.04.97 р). Реалізація цього законопроекту потребує внесення змін та приведення у відповідність до закону підзаконних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та перегляд і скасування центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. 5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту акта Реалізація положень проекту закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України. Зважаючи на те, що на сьогодні послуги з адміністрування недержавних пенсійних фондів є такими, що оподатковуються, можна казати про те, що прийняття проекту призведе до зменшення надходжень до Державного бюджету України. Згідно даних, опублікованих на офіційному сайті Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України, Звіт про роботу Держфінпослуг за 2008 рік, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 25.06.2009 № 508, загальна сума пенсійних внесків за 2008 рік склала 582,9 млн.грн. Максимально можливий тариф на адміністрування недержавних пенсійних фондів встановлений Розпорядженням Держфінпослуг № 1102 від 22.06.2004 складає 6%. Тобто за 2008 рік на оплату послуг з адміністрування, недержавні пенсійні фонди витратили майже 34,956 млн. грн., у тому числі ПДВ – 6,991 млн. грн. При цьому надходження до загального фонду державного бюджету від податку на додану вартість за 2008 рік загалом становили 90033,5 млн. грн. (інформація за даними Мінфіну щодо виконання державного бюджету у 2008 році). Відповідно, у процентному відношенні, надходження до державного бюджету від сплати податку на додану вартість з діяльності по адмініструванню недержавних пенсійних фондів складає 0,008%. Тобто зменшення надходжень до державного бюджету буде не значне, а сума ПДВ не буде стягуватися з пенсійних внесків громадян — учасників недержавних пенсійних фондів, що позитивно вплине на відношення громадян до накопичення пенсії і до пенсійної реформи взагалі. 6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта З прийняттям законопроекту буде вдосконалено механізм правового регулювання бази оподаткування податком на додану вартість, оскільки більш чітко визначено порядок оподаткування послуг, які надаються в сфері недержавного пенсійного забезпечення. Також наслідком прийняття цього законопроекту може стати збільшення обсягу інвестицій в сферу недержавного пенсійного забезпечення та підвищення ефективності діяльності цієї системи, а відтак подальшому розгортанню пенсійної реформи. Лиховид О. Е. тел.: (044) 426-61-11, 426-61-16 ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до Закону України «Про податок на додану вартість» (щодо уточнення операцій оподаткування) Верховна Рада України постановляє: I. Внести зміни до Закону України «Про податок на додану вартість» (№ 168/97-ВР від 03.04.97 р., Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 21, ст. 156): абзац другий підпункту 3.2.3. пункту 3.2. статті 3 після слів «залучення та обслуговування пенсійних вкладів» доповнити словами «включаючи адміністрування недержавних пенсійних фондів». II. Прикінцеві положення. 1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2011 року. 2. Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. Голова Верховної Ради України ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про податок на додану вартість» (щодо уточнення операцій оподаткування)» № | Чинна редакція | Редакція, що пропонується | Oбґрунтування | 1 | Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. | | 3.2.3. надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів; надання послуг із загальнообов'язкового соціального та пенсійного страхування, недержавного пенсійного забезпечення, залучення та обслуговування пенсійних вкладів; | 3.2.3. надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів; надання послуг із загальнообов'язкового соціального та пенсійного страхування, недержавного пенсійного забезпечення, залучення та обслуговування пенсійних вкладів, включаючи адміністрування недержавних пенсійних фондів; | Суб'єкти недержавного пенсійного забезпечення, яких визначено п. 3 ст. 2 Закону № 1057-IV, а саме пенсійні фонди, страхові організації та банківські установи, у разі надання послуг із загальнообов'язкового соціального та пенсійного страхування, недержавного пенсійного забезпечення, залучення та обслуговування пенсійних вкладів мають право застосовувати норми абзацу другого пп. 3.2.3 п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР. Пенсійні фонди для забезпечення своєї діяльності користуються послугами осіб, визначених Законом № 1057-IV, на підставі відповідних договорів, які укладаються з цими особами відповідно до п. 8 ст. 6 цього Закону. Отже, придбання недержавним пенсійним фондом послуг, які є об'єктом оподаткування ПДВ, має здійснюватися за цінами з урахуванням ПДВ. | Лиховид О. Е. тел.:426-61-11, 426-61-16 |