ХТПП
Забули пароль?
Реєстрація
  Головна
Головна
Про палату
Послуги
Календар заходів
Члени палати
Реєстр надійних партнерів
Виставки та ярмарки ХТПП
Зовнішньоекономічна діяльність
До відома підприємців
Видання палати
Комерційні пропозиції
Херсонський регіон
Херсонщина у персоналіях
Виставкa ON-LINE
Посилання
Запитати
Пропозиції Комітету підприємців ринку фінансових послуг при ТПП України щодо змін до Закону України

Комітет підприємців ринку фінансових послуг при ТПП України на черговому засіданні за участі спеціалістів та експертів з питань недержавного пенсійного забезпечення розглянув проблеми, пов’язані з поширенням послуги недержавного пенсійного забезпечення в Україні, і з урахуванням проведеного обговорення пропонує зміни до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», наведені нижче.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»
(щодо скасування оподаткування додаткової пенсії)»

№з/п

Чинна редакція

Редакція що пропонується

Обґрунтування

1

Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889/97-ВР від 22.05.2003 р.

Стаття 9. Особливості нарахування та сплати окремих видів доходів

Пункт 9.8. Оподаткування доходів, отриманих за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення та пенсійних вкладів, підпункт 9.8.2

9.8.2. Податковий агент утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону, від:

а) 60 відсотків суми:
одноразової страхової виплати за договором довгострокового страхування життя при досягненні застрахованою особою певного віку, обумовленого у такому страховому договорі, чи при її дожитті до закінчення строку такого договору;
виплат пенсії на визначений строк, що проводиться з недержавного пенсійного фонду учаснику фонду в порядку та строки, що визначені законодавством;

б) 60 відсотків сум:
регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя, пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, виплат довічної пенсії (довічні ануїтети), крім випадків, визначених у підпункті «а» підпункту 9.8.3 цього пункту;

в) викупної суми при достроковому розірванні страхувальником договору довгострокового страхування життя;

г) суми коштів, з яких не було утримано (сплачено) податок та які виплачуються вкладнику з його пенсійного вкладу у зв'язку з достроковим розірванням договору пенсійного вкладу;

ґ) суми одноразових пенсійних виплат учаснику недержавного пенсійного фонду, за винятком одноразових виплат, передбачених у підпункті «в» підпункту 9.8.3 цього пункту.

підпункт 9.8.3

9.8.3. Не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні (виплаті) страховиком-резидентом або адміністратором недержавних пенсійних фондів та не включаються до складу загального оподатковуваного доходу платника податку звітних податкових періодів, встановлених законом:

а) суми регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя або пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, виплат пенсій на визначений строк або довічних пенсій, одержувані платником податку — резидентом, що має вік, не менший 70 років;

б) сума страхової виплати за договором довгострокового страхування життя, якщо внаслідок страхового випадку застрахована особа отримує інвалідність І групи;

в) сума виплат за договором пенсійного вкладу, виплат пенсії на визначений строк, довічних або одноразових пенсій, якщо вкладник, учасник недержавного пенсійного фонду чи застрахована особа отримує інвалідність І групи.

Стаття 9. Особливості нарахування та сплати окремих видів доходів

Пункт 9.8. Оподаткування доходів, отриманих за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення та пенсійних вкладів, підпункт 9.8.2

9.8.2. Податковий агент утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону, від:

а) 60 відсотків суми:
одноразової страхової виплати за договором довгострокового страхування життя при досягненні застрахованою особою певного віку, обумовленого у такому страховому договорі, чи при її дожитті до закінчення строку такого договору;

абз. 2 виключено

б) 60 відсотків сум:
регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя, пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, виплат довічної пенсії (довічні ануїтети), крім випадків, визначених у підпункті «а» підпункту 9.8.3 цього пункту;

в) викупної суми при достроковому розірванні страхувальником договору довгострокового страхування життя;

г) суми коштів, з яких не було утримано (сплачено) податок та які виплачуються вкладнику з його пенсійного вкладу у зв'язку з достроковим розірванням договору пенсійного вкладу;

ґ) виключено

 

 

підпункт 9.8.3

9.8.3. Не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні (виплаті) страховиком-резидентом або адміністратором недержавних пенсійних фондів та не включаються до складу загального оподатковуваного доходу платника податку звітних податкових періодів, встановлених законом:

а) виплати пенсії на визначений строк та одноразових пенсій, що проводиться з недержавного пенсійного фонду учаснику фонду в порядку та строки, що визначені законодавством; суми регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя або пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, виплат пенсій на визначений строк або довічних пенсій, одержувані платником податку — резидентом, що має вік, не менший 70 років;

б) сума страхової виплати за договором довгострокового страхування життя, якщо внаслідок страхового випадку застрахована особа отримує інвалідність І групи;

в) суми одноразових пенсійних виплат учаснику недержавного пенсійного фонду; сума виплат за договором пенсійного вкладу, виплат довічних пенсій, якщо вкладник чи застрахована особа отримує інвалідність І групи.

На сьогоднішній день при оподаткуванні податком з доходів фізичних осіб суми доходів, отриманих як одноразова пенсійна виплата та періодична виплата, учасники недержавних пенсійних фондів сплачують податок передбачений цим законом.

Законопроект передбачає усунення оподаткування додаткової пенсій взагалі тобто прирівняя режиму оподаткування додаткової пенсії учасників недержавних пенсійних фондів до режиму оподаткування загальнообов'язкової державної пенсії.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»
(щодо скасування оподаткування додаткової пенсії)»

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день при оподаткуванні податком з доходів фізичних осіб суми доходів, отриманих як одноразова пенсійна виплата та періодична виплата, учасники недержавних пенсійних фондів сплачують податок передбачений Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Законопроект передбачає усунення оподаткування додаткової пенсій взагалі,  тобто адаптації режиму оподаткування додаткової пенсії учасників недержавних пенсійних фондів до режиму оподаткування за  загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням громадян.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону спрямовано на стимулювання сплати фізичними особами внесків як на свою користь, так і на користь членів сім'ї першого ступеня споріднення, до системи саме недержавного пенсійного забезпечення шляхом скасування оподаткування додаткової пенсії взагалі, що є додатковим стимулом для накопичення коштів у недержавних пенсійних фондах.

3. Загальна характеристика й основні положення акта

Проектом пропонується внести зміни до статті 9 (підпункти 9.8.2 та 9.8.3) Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме пропонується скасувати оподаткування додаткової пенсії.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у площині правового регулювання є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889/97-ВР від 22.05.2003 р.

Реалізація цього законопроекту потребує внесення змін та приведення у відповідність до нього підзаконних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, Державної податкової адміністрації України та перегляд і скасування центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, що йому суперечать.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту акта

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

Зважаючи на те, що на сьогодні виплати додаткових пенсій з недержавних пенсійних фондів є такими, що оподатковуються відповідно до чинної редакції Закону, можна казати про те, що прийняття проекту призведе до зменшення надходжень до Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

З прийняттям законопроекту буде вдосконалено механізм правового регулювання бази оподаткування податком з доходів фізичних осіб учасників недержавних пенсійних фондів. Положення законопроекту дозволять усунути оподаткування виплат з недержавного пенсійного фонду, які зараз сплачують фізичні особи – учасники недержавних пенсійних фондів при отриманні виплат.

Також наслідком прийняття цього законопроекту може стати збільшення обсягу інвестицій в сферу недержавного пенсійного забезпечення та підвищення ефективності діяльності цієї системи, а відтак позитивно вплине на подальше розгортання пенсійної реформи.

Закон України
Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»
(щодо скасування оподаткування додаткової пенсії)

Верховна Рада України постановляє:

І. Внести до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889/97-ВР від 22.05.2003 р. такі зміни:

1. Стаття 9, пункт 9.8.2, підпункт а) абз. 2 виключити.

2. Стаття 9, пункт 9.8.2, підпункт ґ) виключити.

3. Стаття 9, пункт 9.8.3, підпункт а) викласти у наступній редакції:

а) виплати пенсій на визначений строк та одноразової пенсії, що проводиться з недержавного пенсійного фонду учаснику фонду в порядку та строки, що визначені законодавством; суми регулярних та послідовних виплат (ануїтетів) за договором довгострокового страхування життя або пенсійних виплат за договором пенсійного вкладу, виплат пенсій на визначений строк або довічних пенсій, одержувані платником податку-резидентом, що має вік, не менший 70 років;»

4. Стаття 9, пункт 9.8.2, підпункт в) викласти у наступній редакції:

в) суми одноразових пенсійних виплат учаснику недержавного пенсійного фонду; сума виплат за договором пенсійного вкладу, виплат довічних пенсій, якщо вкладник чи застрахована особа отримує інвалідність І групи.»

ІІ. Прикінцеві положенні:

  1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2011 року.

  2. Кабінету Міністрів та Державній податковій адміністрації України у місячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом.

__________________________________________________________

Лиховид О. Е.
тел.: (044) 426-61-11, 426-61-16

 
2010.11.18-19
Найближчі виставки
2010.09.08-10 – Бізнес-Сервіс
Міжрегіональна виставка
2010.09.22-25 – Мода. Краса. Подарунки
Міжрегіональна виставка-ярмарок
Анонси
2010.09.16-17 – Другий Придністровський інвестиційний форум
Дізнайтесь про умови розвитку бізнесу в Придністров’ї.
2010.10 – ЄВРОКОНТАКТ '10
бізнес-місії з відвідуванням виставки VIENNA-TEC 2010 у м. Відні, Австрія
2010.11.01-04 – Торговельна місія до Туреччини
для українських імпортерів цитрусових
2010.11.18-19 «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета»
 2-ий Екологічний Форум проходитиме у Херсоні
Статистика
Відвідувачів: 331476
 
© Херсонська Торгово-промислова палата
Design: GRADES
Розвиток та супровiд Web-studio Glory.